Perfekcionizmas

Ar laikote save perfekcionistu? Mano aplinkoje tikrai didelė dalis žmonių vadina save perfekcinistais (praktiškai kas antras). Turbūt nereikia tuo stebėtis, nes ir pati save laikau turinčia daug perfekcionizmo bružų.
Būtent todėl šiandien noriu šiek tiek plačiau išskleisti, kaip perfekccionizmas veikia mūsų gyvenimuose, kokią naudą duoda ir kokias problemas iškelia.

Perfekcionizmas – tai noras tam tikroje gyvenimo srityje siekti tobulumo.

Noras tobulėti, mokytis ir būti puikiu tam tikrose gyvenimo srityse yra nuostabūs! Problema atsiranda tame, kai mūsų noras būti puikiems atsisuka prieš mus pačius. Kai jaučiame nerimą, nuovargį, negalime pasiekti savo išsikeltų tikslų ir kaltiname save. Čia ir atsiveria kita perfekcionizmo pusė, arba kaip sakoma psichoterapijoje – disfunkcinis perfekcionizmas.

Taigi svarbu suvokti, kad siekti aukštų standartų yra ok.
Ne ok yra būti savikritiškiems, kai savo standartų nepasiekiame.

Kokios neigiamos perfekcionizmo pasėkmės?

      • Dažnai patiriamas nerimas, depresija

      • Dėl didelio dėmesio svarbioje srityje nukenčia kitos gyvenimo sritys (dažnai santykiai, tačiau gali būti ir kt.), susiaurėja pomėgių ratas, daryti kažką vien dėl smagumo gali atrodyti kaip laiko švaistymas.

      • Gali atsirasti nemiga, ilgainiui atsiranda nuovargis, lėtinio nuovargio sindromas, raumenų įtampa, virškinimo sutrikimai.

      • Prastėja koncentracija, dėl to gali nukentėti rezultatai
      • Padidėjusi savikritika, neigiamas savęs suvokimas, maža savivertė.

    Perfekcionistai dažnai bijo pokyčių, nes mano, kad teks atsisakyti savo perfekcionizmo ir sumažinti savo standartus. Svarbu suprasti, kad galima ne mažinant savo standartų surasti adaptyvesnius būdus, kaip siekti savo tikslų.

    Dažnai perfekcionistai turi įsitikinimus, kad „jei sumažinsiu savo standartus, tapsiu tingus ir nieko nepasieksiu”, „jei sumažinsiu savo standartus

    Perfekcionizmą skatinantys veiksniai:

        • Mes pasiekiame aukštų rezultatų! Turbūt daugiau komentuoti čia nereikia 🙂

        • Tai yra socialiai priimtinas elgesys. Žmonės giriasi savo aukštais pasiekimais, aplinka juos palaiko ir skatina.

        • Siekiant savo tikslų reikalinga strūktūruota diena, tai suteikia kontrolės ir saugumo jausmą.
        • Išvengiama nemalonių socialinių situacijų. Nelieka laiko naujoms sutiacijoms, kurios galėtų sukelti nerimą.

      Asmeninėse sesijose galiu padėti išsilaisvinti iš stabdančio ir ribojančio perfekcionizmo. Kartu galime atrasti būdu, kaip pasinaudoti savo stiprybe netampant perfekcionizmo įkaitu ar įkaite.

      Patiko? Pasidalink arba išsisaugok

      Facebook
      Linkdin
      Siųsti el. paštu
      Atsispausdinti

      Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau.